4 paź 2009

Szalony rok 2009

Za wcześnie na takie podsumowanie, które zazwyczaj robi się pod koniec roku, jednak temat ten nie daje mi spokoju od dłuższego czasu.


Pamiętam jak w zeszłym roku rozmyślałem nad tym, że tak mało podręczników do RPG wychodzi u nas w kraju. Jedynym wydawnictwem, którym zdawało się w jakiś sposób poprawiać ta sytuacje było wydawnictwo Portal.Jednak nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. W mojej kolekcji pojawiło się sporo starszych podręczników, które można zakupić na aukcjach po bardzo niskiej cenie.Rok 2009 wydaje się zupełnym przeciwieństwem swojego poprzednika, jeżeli chodzi o kwestie RPG. W tym roku otrzymaliśmy już „Klanarchie”, „Wampir: Requiem”, „Wilkołak: Odrzuceni”, „De Profundis”, „Kiedy rozum śpi”, „Wolsunga”, „Exalted”, dodatek do Neuroshimy, Monastyra, Graj fabułą i pewnie jeszcze parę innych, które zapomniałem wspomnieć, a mamy dopiero połowę roku. Wygląda na to, że do końca wyjdzie jeszcze więcej podręczników, aby wyciągnąć jeszcze więcej kasy z nas, biednych graczy.Mój budżet, na RPG już został mocno nadwyrężony i wiem, że aby kupić wszystkie podręczniki musiał bym dać pod zastaw wszystkie podręczniki zakupione w tym roku i budę mojego psa. Nie wspomnę o tym, że aby zagrać w to wszystko musiał bym cały swój czas poświecić na przygotowanie sesji oraz grać, grać i grać z małymi przerwami na sen czy jedzenie. Swoją drogą wspaniałe marzenie.Jest to jak najbardziej pozytywna zmiana na polskim rynku. W końcu mam, z czego wybierać wśród podręczników. Mam tylko nadzieje, że pomimo mnogości podręczników, jakie wyszły starczy miejsca dla wszystkich i będziemy mogli doczekać się dodatków do nowych, jaki i starych systemów w następnym roku. Gratuluje polskim wydawcom RPG i oby tak dalej!P.S. Na stronę Portalu w ogóle boje się wchodzić, aby nie dowiedzieć się o kolejnej pozycji w ich planie wydawniczym ;)

1 komentarz:

  1. Widzę, że rok 2009 był łaskawy dla RPG- owców i wymusił wydawanie pozycji co najmniej dobrych, ponieważ gracz mający mały budżet kupi tylko tytuły najlepsze :P.

    OdpowiedzUsuń