14 paź 2009

Atomic Cafe

Obok projektora zauważasz szpule z filmem, a na niej kopertę. Otwierasz ją i rozwijasz już wyblakłą kartkę, na której jest napisany list.

”Witaj mój drogi gościu.

Chciałbym ci przedstawić pewien film, lecz zanim go obejrzysz przeczytaj parę słów, które mam dla ciebie. Tak więc dwa wielkie mocarstwa, Rosja i Stany Zjednoczone Północnej Ameryki. Obydwa państwa, które od lat rywalizują ze sobą w prawie wszystkich dziedzinach. Polityka, ekonomia, podbój kosmosu. Z własnej historii znamy okresy, w których to Rosja przewodziła, lecz obecnie górą jest U.S.A. To Stany narzucają własny gospodarczy i polityczny wzór innym krajom. Obydwa państwa zręcznie manipulują swoimi obywatelami. W Rosji wyraźnie widać kult jednostki, jaką jest silny przywódca państwa oraz politykę strachu, w Ameryce ogłupia się ludzi, o czym świadczy niski poziom edukacji i styl życia, który prezentuje. Włącz telewizje i posłuchaj wiadomości, lub MTV aby zobaczysz to na własne oczy. Czasami wystarczy spojrzeć za okno aby dowiedzieć się jak wielki wpływ kiedyś miało na nasze życie jedno mocarstwo, a jaki ma obecnie drugie.

Najbardziej przerażające według mnie jest to, że oby dwóm państwom przez rywalizacje udało się zebrać spory potencjał militarny. Tak na każdą stronę ponad 5500 broni nukrealnych. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie jak wielkie zniszczenia może spowodować użycie ich wszystkich. Na nasze szczęście prócz II wojny światowej nigdy ten potencjał nie był użyty w walce. Ale wyobraź sobie, że na czele jednych z tych mocarstw staje człowiek, który widząc porażkę jego nacji zastrasza drugą stronę, koniec końców dochodzi do użycia głowic. Państwo popiera to działanie, ponieważ jego mieszkańcy są tak ogłupieni, że nie widzą w tym nic złego. Kiedyś już tak było i może się to powtórzyć. Najlepszym tego dowodem jest ten dokument o paranoi, jaka dotknęła jedną z potęg w czasie zimnej wojny. Sam dostałem go od mojego kolegi Piotra. Jest on dosyć długi, ale zapewniam, że warty obejrzenia.

P.S. Na koniec jeszcze jedna rada od mojego kolegi „Jak bomba wybuchnie to pamiętaj żeby się chować pod stół i nakryć ceratą”

Pozdrawiam

1 komentarz:

  1. Taaa... Sama Ameryka posiada ilość broni atomowej, która może zniszczyć Ziemie kilka razy :(, a mamy przecież kilka państw, które twierdzą, że posiadają taką broń... :(.

    OdpowiedzUsuń