22 sie 2010

Nawiedzony dom cz. 2

Jak pozbyć się ducha.

Prawie, że przezroczysta postać kobiety ze łzami w oczach i w zniszczonej sukni siedziała na grobie pani tego domu. Bił od niej spokój i błękitne światło, a dodatkowego uroku tej zjawie dodawały białe róże. Kwiaty od wielu lat przez nikogo niepielęgnowane zdążyły zdziczeć i zarosnąć cały grób. „To przez moją śmierć on oszalał, wcześniej był kochający i wrażliwy. Sprawcie, że mój ukochany zazna spokoju pochowany przy moim boku, a dostaniecie to, czego szukacie. Przypomnijcie mu o mojej miłości do niego.” Łatwo powiedzieć, jak przed chwilą tenże ukochany samobójczy duch próbował spalić was żywcem razem z połową domu.

Duchy to istoty, na które nie działają konwencjonalne metody walki. Nawet posiadając magiczny lub poświęcony przedmiot, który w tradycji pozwala zadać rany takim istotą na niewiele się zdaje, bo jak trafić coś, co zazwyczaj nie pokazuje się ludzkim oczom, ewentualnie na fotografii, filmie lub jako złudzenie, które znika za ścianą.


Najbardziej powszechną metodą jest odprawienie egzorcyzmów przez osobę duchową. Jednak to jest właściwie temat na osobny artykuł. 

Drugą metodą, która na pewno bardziej zainteresuje jest odprawienie rytuału. Do jego przeprowadzenia niezbędne będzie zebranie odpowiednich składników, wyrysować symbole na podłodze, ścianach, włączyć muzykę i wypowiedzieć odpowiednią inkantacje. Zebranie niezbędnych rzeczy, informacji może być procesem długim i wymagającym sporego wysiłku. Sama słowa zaklęcia mogą wymagać odwiedzin paru bibliotek, albo odszyfrowania tekstu zapisanego na kamiennych posągach. Co gdy do odprawienia rytuału potrzebny jest skrzek żaby zebrany w bezksiężycową noc a mamy środek zimy.

Kolejny sposób to zniszczyć węzeł, z którym jest związany dany duch. Od mistrza gry zależy, czy będzie to należało do rzeczy łatwych czy trudnych. Bowiem może się okazać, że duch jest związany z domem i dopiero jego wyburzenie sprawi jego zniknięcie. Lub sam duch nawet nie wie, z czym jest tak naprawdę związany. Możliwości jest wiele, poczynając od bliskich osób, swoim mordercy, zwierzęciu po książce lub pierścionku kończąc. Dojście do tego, czym jest węzeł może wymagać osobnego śledztwa. Przepytaniu bliskich zmarłego, przeczytaniu dawnych gazet.

Następny sposób, jaki mi przychodzi do głowy to wykonanie ostatniego życzenia ducha po śmierci. Mówi się, że duchy w naszym świecie zatrzymują niepozałatwiane sprawy. Nic prostszego tylko bierzemy się do roboty. Czy to będzie zapewnienie bezpieczeństwa bliskiej dla ducha osobie, naprawienie jego dawnych grzechów. Możliwości wiele, jednak trzeba zauważyć, że nie każdy duch, tym bardziej te złe będą chciały odejść w ten sposób.

To by było na tyle. Taki mały leksykon zjawisk nadprzyrodzonych, które mogą się wydarzyć u każdego w domu. Mam jednak nadzieje, że zainspirują one do stworzenia sesji z duchami w roli głównej.

Przykładowe duchy

Mała dziewczynka, Eliza
To właśnie ona dba o zwierzęta, które mieli okazję oglądać gracze. Może być ona ofiarą jakiegoś wypadku, albo zabójstwa. Może nawet z ręki innego ducha. Szczerze to nawet nie zdaje sobie sprawy, że już jest martwa. Jednak wie, że coś jest nie tak. Stara się nie wchodzić w drogę innym, szczególnie Ebertowi. Ten cały czas bawi się jej kosztem, to znęcając się nad jej zwierzątkiem, to zamykając w szafie. Gracze najprawdopodobniej spotkają ją po raz pierwszy zapłakaną w jakimś koncie na strychu. Ten łobuz tym razem stanowczo przesadził wieszając jej kotka.

Rozwydrzony bachor, Ebert
Tak ten mały jest martwy, ale nie można powiedzieć, aby mu to jakoś przeszkadzało. Dało mu to nowe możliwości w robieniu dowcipów kosztem innych. Właściwie to zginął, gdy jedna z ofiar jego figli nie zrozumiała jego geniuszu i postanowiła zakończyć jego zabawę raz na zawsze. Jednak, kto by się tym teraz przejmował, gdy ma tyle nowych możliwości. Nawet jak nie ma nikogo żywego w pobliżu to zawsze jest ta płochliwa Eliza.

Śpiewaczka operowa, Lidia Rappé
Kolejna nieszczęśliwa ofiara morderstwa. Mówi o tym, że jej niebywały talent artystyczny został wykorzystany w celu odprawienia pewnego mrocznego rytuału w wyniku, którego została uwięziona pomiędzy światami. Za pewne będzie chciała policzyć się ze swoim dawnym katem, albo dokończyć śpiewać swoją ostatnią pieśń, której nie może sobie przypomnieć. Chyba, że skrywa swoją prawdziwą twarz za teatralną maską i tak naprawdę dzięki graczom chce zakończyć swój mroczny rytuał tak tragicznie przerwany przed laty przez głupców, którzy jej nie rozumieli.

Szalony morderca, Robert
To właśnie on stoi za masakrą, o której pisali w gazecie przed tylu laty. Trwało by to dużo dłużej, gdyby sąsiadka nie wezwała funkcjonariuszy policji do sąsiada słuchającego głośno muzyki. No, ale co się dziwić, niektórych rzeczy lepiej nie robić po cichu. Po za tym przy swojej śmierci pociągnął za sobą paru mundurowych. Jak by tego było mało, nadal szuka ofiar dla swojej siekiery.  Rzadko się pokazuje żywym. Chyba, że w tradycyjnej postaci odzianej czarnym płaszczem przypominającej śmierć.

Lord Relington
Ten człowiek tak naprawdę nie jest duchem, ale jest odpowiedzialny za nocne hałasy i wszystkie zjawiska nadprzyrodzone. W swojej torbie ma ukryte liczne rekwizyty i taśmy z przeróżnymi przerażającymi nagraniami i dziesiątkami urządzeń tworzących pole magnetyczne lub zmieniające w nietypowy sposób działanie urządzeń elektronicznych. Gdy ktoś zadzwoni z nieznanego numeru na twoją komórkę i odezwie się głos dochodzący z zaświatów bądź pewny, że to on. Wszystko to w celu zniechęcenia potencjalnych klientów, którzy chcą kupić dwór, na który ma oko.

Człowiek pochodnia
Człowiek, który zginał w niezwykłych męczarniach pochłonięty przez ogień. Teraz o ironio losu, ogień stał się po śmierci jego domeną i przy jego użyciu stara się pozbyć nieproszonych gości. Jego widmo przypomina człowieka poparzonego na całym ciele, albo nawet zwęglonego. Alternatywą jest duch, który zginął od innego żywiołu, np. topielec panujący nad wodą.

Na zakończenie filmik instruktażowy

6 komentarzy:

 1. Myślę, że gdyby gracze spotkali w czasie rozgrywki szkielet wygrywający na własnych żebrach wesołą melodię nieźle by się zdziwili :P.

  OdpowiedzUsuń
 2. przecież to normalne takie że szkielecik sobie na żeberkach gra ;) swoją drogą świetne opisy duchów skąd wzięte?

  OdpowiedzUsuń
 3. Zależy, w jakich klimatach była by sesja ;)

  Opisy sam oczywiście stworzyłem ;P

  OdpowiedzUsuń
 4. Femalina wychodzi z założenia, że dobre teksty można tylko zerżnąć :P

  OdpowiedzUsuń
 5. oj tam od razu zerżnąć ;P jak ktoś już coś dobrego stworzył to po co się męczyć

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie będę ukrywał, że przy pisaniu tekstu inspirowałem się na horrorach, które kiedyś oglądałem. No i tym świetnym filmiku z Miki ;)

  OdpowiedzUsuń