12 lut 2013

Szlak Umocnień Przedmościa Bydgoskiego

Dzisiaj coś z innej beczki. Jednak myślę, że spodoba się fanom postapo. Fotorelacja ze szlaku turystycznego, na którym mamy szansę obejrzeć pozostałości po bunkrach wybudowanych w 1939r.
Czerwony szlak zaczyna się w miejscowości Zielonczyna i ma długość 8,5 kilometra. Nadaje się zarówno do wędrówek pieszych jak i rowerowych. Miejsce to również upodobali sobie fani ASG.
Obok jednego z bunkrów stoi ambona myśliwska.Kompleks wznosiły jednostki bydgoskiego garnizonu: 61 i 62 Pułk Piechoty, 15 Pułk Artylerii Lądowej i Batalion Obrony Narodowej Bydgoszczy.Jeden z bunkrów według opowieści miejscowych został wysadzony przez Niemców, którzy chcieli w ten sposób sprawdzić wytrzymałość polskich bunkrów. Podobno przeprowadzono parę nieudanych prób wysadzenia go z zewnątrz i dopiero gdy umieszczono ładunki w jego wnętrzu udało się go uszkodzić.W pierwszych dniach II wojny światowej rozegrały się tu walki, w wyniku których Wojsko Polskie opuściło rejon Przedmościa i udało się na południe od Bydgoszczy na linię w rejon Brzozy.

5 komentarzy:

 1. Ta drewniana wieżyczka to ambona myśliwska ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadza się. Od siebie dodam, że jest z niej świetny widok na pole tak, aby można było z łatwością ustrzelić niewinne i bezbronne zwierzątka ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię przedwojenne bunkry. Mieszkam na Ziemi Lubawskiej, przed wojną moje tereny były obszarem przygranicznym. mamy w okolicy wiele (zarówno polskich jak i niemieckich bunkrów. Np: na trasie Radomno - Iława jest bunkier, który ma zamurowane okno (po karabinie). Okienko jest od strony polskiej więc siłą rzeczy był niemiecki. Inny znajduje się nad Jeziorem Ciche oraz w okolicy wsi Grzmięca (ten dla odmiany zbudowali Polacy) - tu są fotki:

  http://historiami.pl/ii-wojna-swiatowa-na-ziemi-lubawskiej-1939-%E2%80%93-1945/

  http://ziemialubawska.blogspot.com/2011/02/jak-niemcy-mordowali-polakow-na-ziemi.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za linki. Takich budowli na terenie kraju jest całkiem sporo, tylko trzeba troszeczkę poszukać. Niedługo postaram się tez wrzucić fotorelacje z Helu, bo tam jest naprawdę, co oglądać.

   Usuń
 4. nie było mnie tam jeszcze :(

  OdpowiedzUsuń