29 kwi 2013

Exploseum DAG Fabrik Bromberg


Fabryka zbrojeniowa koncernu Dynamit Nobel AG istniejąca w latach 1939-1945 na terenie należącym do hitlerowskich Niemiec zajmowała się produkcją materiałów wybuchowych. Przez wiele lat budynki należące do fabryki znajdujące nie obrzeżach Bydgoszczy były ruinami. Jednak w roku 2011 na ich terenie stworzono Exploseum - Centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg.We wnętrzu budynków postawiono ekspozycje związane z historią zakładów przedstawiające nam bliżej osobę założyciela firmy Alfreda Nobla, a także nagrodę, którą ufundował.Zobaczymy historie przez wile lat istniejącego w tajemnicy przedsiębiorstwa DAG, ludzi, którzy tu pracowali, plany i makiety budynków, zdjęcia i przedmioty, które zachowały się z tamtego okresu.Po wszystkich ekspozycjach jesteśmy oprowadzani przez przewodnika, który lepiej przybliża nam to miejsce. Podczas zwiedzania byłem pod dużym wrażeniem staranności, z jaką wykonano wszystkie plansze, dodatkowo na plus na pewno można zaliczyć dużą ilość eksponatów, filmy i podkłady muzyczne. Mi osobiście najbardziej do gustu przypadła ekspozycja przedstawiająca historię broni i uzbrojenia. Możliwość obejrzenia replik broni, niektórych potrzymania. Można tu znaleźć właściwie wszystko zaczynając od włóczni, przechodząc przez miecze, rapiery, armaty aż do rewolwerów, czy broni używanej podczas drugiej wojny światowej.
Osobno też zostaje zaprezentowana broń masowego rażenia i konflikty militarne. W tej Sali wyświetlany jest film poświęcony broni atomowej, zaraz obok broń biologiczna.

Bardzo ciekawa dla mnie była wycieczka na zewnątrz zakładu pozwalająca nam ujrzeć ruiny dawnych zabudowań
Ekspozycje poświęcone Armii Czerwonej i pracy przymusowej w zakładach III Rzeszy.

Prócz zwiedzania ekspozycji Exploseum zorganizowanym grupą oferuje wiele innych atrakcji. W tym pokazy grupy rekonstrukcyjnej, strzelnice ASG, pokazy chemiczne, czy też zajęcia tematyczne dla szkół.

Zwiedzanie odbywa się w zorganizowanych grupach i należy wcześniej zarezerwować sobie miejsce. Przejście i obejrzenie całości trwa około dwie godziny.
Ceny biletów: Normalny 15 zł Ulgowy 12 zł Szkolny 8 zł  

Zainteresowanych odsyłam do strony www.exploseum.pl

4 komentarze:

 1. Kurczę, nawet Arek jest aktywniejszy na blogu niż ja, czas to zmienić :P.

  Co do postu to szkoda, że się ostatecznie z wami nie wybrałem, może jeszcze kiedyś będzie okazja :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj bluźnisz Jarku Arek i aktywność :P Co do miejsca polecam. Jest klimat. Często są tam w niedziele lub sobotę organizowane wycieczki i to czasem za free trzeba tylko czekać i szukać info w gazetach naszych bydgoskich albo w necie gdzieś

   Usuń
  2. Chyba, że radioaktywność.

   Usuń
 2. Aktywniejszy to raczej nie bo masz o posta więcej ;). Exploseum polecam bo naprawdę warto.

  OdpowiedzUsuń